Why Are You Spending So Much On Family Food?

Picture Credit

Every family home has to deal with certain ongoing costs. Obviously, there’s the mortgage and the bills. Add to that the kid’s school supplies, clothes, and general needs. And, of course, there’s the food shop. Often, this is actually where most of our family budget goes. In fact, some of our food bills are so steep that even the mortgage pales in comparison.

But, food is essential, right? It’s not like you can cut this out of family life. The trouble is, if you’re spending extortionate amounts each time you visit the supermarket, you’ll soon find yourself in trouble. In fact, it isn’t unusual to end up having to take out consolidation loans like those found at https://debtconsolidation.loans/credit-card-consolidation/, just to help cope with the costs. Putting each weekly shop on a different credit card might have seemed like a good idea, but you’ll pay the price. And, if you aren’t careful, this could wreck your budget altogether.

If this sounds familiar to you, it’s time to ask yourself an important question. Why are you spending so much on food, and how can you curb the cost?

You don’t plan your meals

Not planning meals is a flaw you NEED to get on top of if you’re going to cut costs. After all, shoving any old thing in your basket is sure to cost a Fortune with a capital F. Meal planning means sticking to your list and controlling your budget much more comfortably. And, that’s not the only benefit you’ll see from getting on top of this. As proven by sites like www.reluctantgourmet.com, meal planning also helps save time and stress. So, take time out to plan before you hit the shops next.

Picture Credit

You pop to the shop instead of getting it all done in one

No one likes the weekly food shop. The concept of getting that amount of food in one go is never nice. We know it’s the reason you opt to pop to the shop each day instead. But, you cost yourself more money than you could imagine by operating this way. The trouble with popping to the shop on a daily basis is impulse buying. It might be that you pick up a few extra items which add up to £3. A small amount. Do that every day in a week, though, and you’re looking at over £20 on food a week. That’s nearly £100 extra a month! Remove the temptation by getting everything in one go and cutting those impulse buys. You owe it to your family.

You want the best

Picture Credit

It’s normal to want the best for your family, especially when it comes to food. After all, their health is at risk. So, you opt for expensive brands over cheap ones. But, you’d be surprised how much branded products can cost you. And, more often than not, the quality found here is just the same as in cheaper options. So, start to step away from brands you know. The results might surprise you.

2 comments

  1. I find I waste less by going to the supermarket a couple of times a week, because things won’t go past their use by date. But it means having to resist impulse buys, like you say!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s